Sunday, September 27, 2015

Чергові щорічні конкурси на здобуття стипендій імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень у США.

Дозвольте поінформувати Вас про чергові щорічні конкурси на здобуття стипендій імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень у США.

Галузі спеціалізації: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни.

Fulbright Scholar Program: Проведення досліджень в університетах США, дослідницьких центрах, бібліотеках, музеях, архівах тощо від трьох до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь представники гуманітарних, суспільних, точних, технічних і природничих дисциплін – кандидати та доктори наук; діячі культури, фахівці з бібліотекарства, журналісти та юристи; дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше п’яти років; аспіранти напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку гранту.
Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня 2015

Fulbright Faculty Development Program: Проведення досліджень в університетах США від шести до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь особи віком до 40 років з дворічним професійним досвідом: викладачі; аспіранти та дослідники, які ще не мають наукового ступеня; кандидати наук (не пізніше 5-ти років після захисту); адміністратори вищих навчальних закладів; співробітники науково-дослідних установ; журналісти; фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи; спеціалісти у сфері управління культурою; працівники громадських організацій (НДО).

Кінцевий термін подання заявок – 1 листопада 2015
Детальна інформація та анкети на сайті: http://www.fulbright.org.ua

Аби увиразнити уявлення про Програму, радимо переглянути відгуки та описи дослідницьких проектів учасників минулих років, що розміщені на сторінках Фулбрайтівських Вісників й викладені у Facebook

Вероніка Алексанич
Координатор з інформації та реклами

Програма імені Фулбрайта
Представництво Інституту Міжнародної Освіти в Україні
вул. Еспланадна, 20, офіс 904, Київ, 01001, Україна
тел.: (+380 44) 287 0777 | факс: (+380 44) 230 2060
valeksanych@iie.org | www.fulbright.org.ua
Facebook Fulbright.Ukraine | Twitter @FulbrightUA

Applying to Highly Selective Universities. A Webinar hosted by University of Chicago

On Tuesday, September 29 at 6:00pm (CET), EducationUSA in Europe and Eurasia will host a webinar with Mark Kubaczyk, Regional Admissions Counselor from University of Chicago. This Webinar specifically targets students in your Competitive College Clubs and Opportunity Funds Programs so please encourage those students to listen in. However, all students are welcome.

The Webinar will focus on practical tips for strengthening university applications at selective universities. We are experimenting with a bit later time to see if we have a better turnout. So please promote as widely as you can. The webinar will be recorded for later sharing.

Friday, September 25, 2015

Reminder

You are invited for a Discussion "Overcoming Challenges" with Matt M.
When: September 26, 2015 at 10.30 am.
Where: Window on America Center, (0432) 56-27-44.

Зустріч з видатним американським журналістом

Запрошуємо на зустріч з неординарною людиною

30 вересня о 12.00 – Інформаційний Центр «Вікно в Америку»
Зустріч з видатним американським журналістом

Білл Ремпель є ветераном-репортером журналі́стських розслі́дувань, редактором, який спеціалізується на зарубіжних і національних проектах.
Під час 36-річної кар'єри в «Los Angeles Times», він створював революційні, прогресивні та інноваційні доповіді з тем: безпека нафтових танкерів до початку катастрофи танкера Exxon Valdez, загроза Аль-Каїди до 11 вересня 2011 року. Його дослідницька робота на корумпований режим Фердинанда і Імельда Маркос призвела до розкриття щоденників Маркос і призвела до висвітлення цієї теми у його першій книзі «Delusions of a Dictator for Little, Brown and Company» (1993). Книга була перероблена і перевидана в 2013 році у форматі електронної книги «Щоденник диктатора Фердинанда і Імельда: Останні дні Камелота».
Серед інших міжнародних історій, він є співавтором ексклюзивних репортажів, що вміщують детальну інформацію про секретну американську зброю, яка має безпосередній зв'язок із Іраном; про відстеження тон вибухівки, провезеної контрабандою в терористичні табори Лівії, виключення ембаргних ядерних технологій з Південної Африки та документування продажу та оренди українських військових вантажних літаків колумбійським наркобаронам.
Остання книга Білла Ремпеля в твердій палітурці - «За столом Диявола».
Його розповіді надихнули законодавство щодо захисту прав споживачів. Він був співавтором ряду реформ, впорядкованих у державних судах у штаті Невада (2006 р.). 
У 1990-і роки він розвіяв пересуди навколо історій про Білла Клінтона в Арканзасі і фінансові суперечки навколо президентської кампанії Клінтона-Гора. У 2000 році його звітності в Техасі документально, як злочинці та інші некваліфіковані заявники отримали дозволи носити вогнепальну зброю згідно з законом, підписаним тодішнім Gov. Джордж Буш.
Ремпель народився в Палмер, щтат Аляска, онук піонерів і поселенців Долини Матануска. Будучи ще хлопчиком, він переїхав з батьками до Каліфорнії, де він пізніше навчався у Пеппердін коледжі, отримавши стипендію з журналістики. Його першим відділом новин після закінчення був у Коплі, що належить «South Bay Daily Breeze», де він став помічником редактора місто.
Довідка: Журналі́стське розслі́дування — ексклюзивний журналістський матеріал на суспільно важливу тему, при цьому існують особи або структури, які намагаються приховати інформацію стосовно цієї теми. Публікації матеріалу передує ретельна перевірка. Журналістське розслідування полягає у здобуванні і використанні незалежних джерел інформації, а також використанні методів, аналогічних тим, які використовуються установами з слідчими повноваженнями.

Буша у дослідженнях волонтерки Європейської Служби Марі Ф.


24 вересня 2015 р. Інформаційний Центр "Вікно в Америку". 

Презентація чудового проекту щодо створення нового іміджу одного з найдавніших поселень, осередку скіфської і трипільської культур, історико-культурного заповідника, місця заключення мирного договору з турками (1617 р.). Буша знайшла воє відображення у повісті українського письменника Михайла Старицького «Облога Буші». Волонтерка Європейської служби Марі Ф. разом з іншими українськими волонтерами, реалізуючи свій проект у Буші, намагались створити новий імідж цієї відомої своїми історичними подіями місцевості. Більше про проект можна дізнатись за наступним посиланням: http://icyst.blogspot.com/p/cultural-mulitpliers.html

A unique presentation about the historical settlement that dates back to several ancient civilizations, including Trypillian culture and Old East cultures. Busha is known in history because of the Peace of Busza that was signed in this village between the Polish-Lithuanian Commonwealth and the Ottoman Empire on September 23, 1617. Our EVS volunteer Marie F.was one of the participants of the project in Busha making a lot to form a new image of this unforgettable area.

Saturday, September 19, 2015

A Discussion on "Time Management" with Alex Erwick and Oleksandr Veklych












Reminder

You are invited for a Discussion "Time Management in Self-Teaching Languages" with Alex Erwick and Oleksandr Veklich.
When: September 19, 2015 at 10.30 am.
Where: Window on America Center, Vinnytsia RUR Library named after K.A. Timiriazev.


Thursday, September 17, 2015

Reminder: A Discussion with Kate S.

You are invited for a Discussion on "Colour in Our Impression" with Kate S. 
When: September 17, 2015 at 5.30 pm.
Where: Window on America Center, Vinnytsia RUR named after K.A. Timiriazev.

American English Webinar Series

American English Webinar

The American English Team is pleased to offer American English Webinar Series 1. The 6 online seminars of the course cover a variety of topics and are intended for teachers of English or future teachers of English around the world. Participants who attend 4 out of the 6 webinars will receive e-certificates. Participants are encouraged to join the associated Ning (http://www.shapingenglish.ning.com) to participate in discussions, view or download video and other materials from the sessions, and access recordings of the webinars.
The series will take place from September 9 – November 18, 2015. 
Please Note! To take part in the webinars, please notify the RELO office at SukhininaAV@state.gov 
**A few days before each webinar, you will receive an email with the link to the webinar from americanenglishwebinars@elprograms.org.


Your computer must have Adobe Flash Player, which comes pre-installed on most computers worldwide. If prompted to do so, you may download the free player at http://get.adobe.com/flashplayer/.

Social Media as a Tool for Community Engagement: Connecting your Classroom Locally and Globally
Presenter: Eve Smith 
Wednesday September 9, 2015
15:00-16:00

Podcasting in the Classroom
Presenter: Jeff Kuhn

Wednesday September 23, 2015 
15:00-16:00

Co-Teaching: Strategies for Sharing and Improving the Teaching Experience
Presenter: Amy Hanna

Wednesday October 7, 2015
15:00-16:00

Learn It! Share It! Using a Variety of Tools for Sharing Best Practices and Materials Across Continents
Presenter: Ryan Brux

Wednesday October 21, 2015
15:00-16:00

Building Student Autonomy through Cooperative Classroom Management
Presenter: Gena Rhoades

Wednesday November 4, 2015
15:00-16:00

Making it Meaningful: Bringing Learning to Life with Culturally Relevant Teaching
Presenter: Tabitha Kidwell

Wednesday November 18, 2015
15:00-16:00

Tuesday, September 15, 2015

A Talk on 'Investigative Journalism' with Bill Rempel.

You are invited for a Talk on 'Investigative Journalism' with Bill Rempel.
When: September 30, 2015 at 12.00.
Where: 'Window on America' Center, Vinnytsia RUR Library named after K.A. Timiriazev.

Bill Rempel is a veteran investigative reporter and editor who specializes in foreign and national projects. During a 36-year career at the Los Angeles Times, he produced groundbreaking reports on subjects ranging from oil tanker safety prior to the Exxon Valdez disaster to the menace of al Qaeda prior to September 11, 2001. His investigative work on the corrupt regime of Ferdinand and Imelda Marcos led to disclosure of the Marcos diaries and resulted in his first book, Delusions of a Dictator for Little, Brown and Company (1993). It was updated, revised and re-released in 2013 as the e-Book, Diary of a Dictator — Ferdinand & Imelda: The Last Days of Camelot.
Among other international stories, he has co-authored exclusive reports detailing secret U.S. arms deals with Iran, tracking tons of explosives smuggled to terrorist camps in Libya, tracing embargoed nuclear technology out of South Africa and documenting sales and leases of Ukrainian military cargo planes to Colombian drug lords.

His domestic stories have inspired consumer protection legislation. He was co-writer of a 2006 series on Las Vegas judges resulting in reforms ordered in Nevada state courts. In the 1990s, he broke a number of stories about Bill Clinton in Arkansas and financial controversies surrounding the Clinton-Gore presidential campaign. In 2000, his reporting in Texas documented how criminals and other unqualified applicants obtained permits to carry concealed handguns under a law signed by then-Gov. George W. Bush.

Rempel was born in Palmer, Alaska, a grandson of Matanuska Valley pioneers and homesteaders. As a boy, he moved with his parents to California where he later attended Pepperdine College on a journalism scholarship. His first newsroom after graduation was at the Copley-owned South Bay Daily Breeze where he became assistant city editor.

Rempel in South Bay Daily Breeze newsroom with film-maker Otto Lang, far left, circa 1971

He joined the Los Angeles Times in 1973. The Alaska-born journalist discovered the true meaning of “cold” when, in 1980, he was assigned to the newspaper’s Chicago bureau for five winters. He has been recognized with numerous journalism honors, including an Overseas Press Club award and the Gerald Loeb Award. Rempel also was a finalist for the Goldsmith Prize for Investigative Reporting. He has appeared on television news shows including The Today Show, Nightline, Hardball and Reliable Sources.

His latest hardcover book, At the Devil’s Table, is a narrative insider’s account of the fall of the Cali drug cartel, the result of a reporting effort that spanned 12 years.

Wednesday, September 9, 2015

Reminder

Join us for a discussion on first impressions and share with an open-minded audience what these first impressions mean to you when shaping a mental image of a person.
When: September 12, 2015 at 10.30 am
Where: Window on America Center, Vinnytsia RUR library named after K.A. Timiriazev.
Leader: Angela B.

Tuesday, September 8, 2015

Reminder

You are invited for a Discussion on 'Refugees' with Ketevan M. 
When: September 10, 2015 at 5.30 pm.
Where: Information Center 'Window on America', Vinnytsia RUR named after K. A. Timiriazev.


Saturday, September 5, 2015

До Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва завітала делегація з міста-побратима м. Вінниці Бірмінгема (штат Алабама, США):


4 вересня 2015 р. до Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва завітала делегація з міста-побратима м. Вінниці Бірмінгема (штат Алабама, США): Скотті Колсон, радник міського голови, почесний Консул України в Бірмінгемі, Джанет Оакс Колсон, дружина, Марк Джексон, голова спілки міст-побратимів м. Бірмінгем, Генеральний Консул Японії в штаті Алабама.Гостів гостинно зустріла директор Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Наталія Морозова, розповіла про послуги бібліотеки, про проектну діяльність Інформаційного Центру "Вікно в Америку", про відкритість бібліотеки для різних верств населення, для людей з особливими потребами, про співпрацю з різними громадськими організаціями.
Гості міста мали змогу послухати джазові імпровізації у виконанні Сергія Г. та взяти участь у обговоренні теми 'Формування конкурентноспроможного міста'' ("City Sense: Shaping a Competetive City").
Під час обговорення присутні, серед яких були й активні учасники Клубу спілкування, що функціонує при Центрі 'Вікно в Америку', дізнались багато про інфракстуру м. Бірмінгем та обговорили можливість майбутньої співпраці, а також поділились своїми думками щодо найкращих місць, які варто відвідати гостям.

Thursday, September 3, 2015

Have you ever found yourself 'in the wrong box' — as if you don't belong to where you are?
Is there a place in the world for everyone and everything? And which is the best one for you?
Join us for a Discussion with Dima K. and Iryna V. and share your mind!

When: Saturday September 5, 2015 at 10.30 am.
Where: 'Window on America' Center, Vinnytsia Library named after K.A. Timiriazev

Wednesday, September 2, 2015

Reminder: A Discussion on 'Comfort Zones'


You’ve heard friends say you need to get out of your comfort zone, right? It’ll be perfect for you. Everyone seems to agree with this idea. But what do we actually know about the comfort zone?

You are invited for a Discussion "Living beyond Limits" with Inna. 
When: September 3, 2015 at 5.30 pm.
Where: WOA Center, Vinnytsia RUR LIbrary named after K.A. Timiriazev.

Зустріч з Почесним Консулом України в Бірмінгемі


Запрошуємо усіх бажаючих на зустріч з радником міського голови, почесним Консулом України в Бірмінгемі (Алабама, США) Скотті Колсоном.

Зустріч відбудеться о 17.30 в Інформаційному Центрі "Вікно в Америку", що діє при Вінницькій ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. 
Місто Бірмінгем є містом-побратимом Вінниці. Бірмінгем (США, Алабама) - муніципальна спільнота, яка утворена та існує згідно із законами штату Алабама. Бірмінгем - найбільше місто у штаті з чисельністю населення 242,820 чол., та 1,079,089 чол. разом з населенням передмість. Розташоване у підніжжя Аппалачів, на перетині двох головних залізних доріг, місто колись було найбільшим промисловим центром на півдні Сполучених Штатів. http://www.myvin.com.ua/…/t…/plans/twintowns/birmingham.html